• ​ماشين چندكاره كشاورزي (كمبينات) و محصول بدست آمده حاصل از كار دستگاه                         

  ماشين چندكاره قادر است با يكبار حركت در مزرعه عمليات خاك ورزي و كاشت را به طور كامل انجام دهد. عمليات انجام شده توسط اين ماشين عبارت است از:
   - سست كردن خاك مزرعه بدون برگرداندن آن.
   - خرد كردن خاك و تهيه بستر با دانه بندي مناسب.
   - خرد و مخلوط كردن بقاياي گياه قبلي با خاك.
   - كاشت بذر به وسيله بذركار موجود در ماشين.
   - پوشاندن بذر و تثبيت آن در خاك. 
  - ايجاد شيار آبياري براي مزارعي كه آبياري آنها به روش ثقلي است.
 
 • خط فرآوري روغن زيتون

    خط فرآوري روغن زيتون در ظرفيت مختلف (300 تا 2000 كيلوگرم در ساعت) قابل ساخت و تحویل است. این خط مشتمل بر؛ واحد پذیرش، شستشو، بالابر، خردکن، همزن، منوپمپ، دکانتر و سیپراتور و واحد کنترل است. تمام واحدهاي ساخته شده در اين خط که با محصول در تماس است از جنس استيل بوده و ظرفيت آن بسته به نوع سفارش قابل كاهش و افزايش می باشد. شرايط راه اندازي اين خط كاملا قابل تنظيم و كنترل بوده و روغن استحصال شده از آن به عنوان روغن بكر زيتون مطرح خواهد بود.              خط فرآوري روغن زيتون و دستگاه پمپ سانتريفيو‍ژ (تريكانتر)


 
 • دستگاه درو- رديف ساز جلو تراكتوري و عملكرد آن در مزرعه                         

  دروگر جلو تراكتوري ياسمن براي برداشت غلات (گندم و جو) مورد استفاده قرار مي گيرد و محصول برداشت شده را در يك رديف منظم رو ي زمين قرار مي دهد. مزاياي دروگر جلو تراكتوري به شرح زير مي باشد؛
   - قابل نصب بر روي انواع تراكتور متداول در كشور.
   - قابل استفاده در شرايط مختلف فيزيكي اراضي (زمين هاي شيبدار، مزارع كوچك و ... .).
   - قابل تنظيم بودن ارتفاع برش دستگاه به وسيله نيروي هيدروليك تراكتور براي برداشت محصول از ارتفاع دلخواه.
   - داراي كيفيت مطلوب در درو و رديف كردن محصول بدون ريزش.
   - سادگي سرويس، نگهداري و تعميرات دستگاه. 
 • دستگاه چوب خردكن و تراشه هاي حاصل از آن
                         

  دستگاه چوب خردكن براي خردكردن سرشاخه هاي حاصل از هرس درختان، ضايعات چوبي و چوب هاي باقي مانده از قطع درختان جنگل و باز يافت مواد چوبي استفاده مي شود. دستگاه چوب خردكن از نوع کششی و قابل راه اندازي توسط انواع تراكتورهاي متداول در كشور بوده و از قابليت مانور بسيار بالايي برخوردار می باشد (همچنين قابل راه اندازي توسط الكتروموتور). موارد استفاده و كاربرد خرده چوب هاي حاصل از كار دستگاه عبارت است از:
   - مخلوط نمودن خرده چوب ها با خاك براي تهيه كود گياهي (كمپوست).
   - استفاده در صنايع مختلف وابسته به خرده چوب (تهيه نئوپان و ...).
   - استفاده در صنايع كاغذ و مقواسازي و توليد چسب.
   - استفاده در مرغداري ها براي تهيه بستر طيور.
   - مخلوط نمودن ذرات چوب با گچ يا سيمان براي تهيه مصالح ساختماني مركب و سبك و .... 
 • خط فرآوري استحصال روغن از دانه هاي گياهي     

  خط فرآوری فوق به منظور استحصال روغن از دانه هاي روغني مانند؛ كنجد، بادام، گردو، انار، انگور و ... طراحي و ساخته شده است. اجزاء اين خط شامل؛ دستگاه بوجاري، شستشو، خشك كن، پرس حلزوني دوار، مكانيزم فيلتراسيون روغن جمع آوري شده و ضمائم خط فرآوري (مخزن دانه خام، قيف، لوله هاي ارتباطي و مخزن جمع آوري روغن) است. تمام قطعاتي كه مستقيماً با دانه و روغن در تماس هستند از جنس استيل است. اين خط در ظرفيت هاي مختلف (500 تا 4000 کیلوگرم در ساعت) قابل ساخت و تحويل مي باشد.     

 
 • دستگاه پرس دانه های روغنی

این دستگاه قادر است روغن موجود در بافت دانه های روغنی از جمله؛ کنجد، سیاه دانه، انار، انگور، بادام، پسته، آفتابگردان و ... را استحصال نماید. جنس اجزاء این دستگاه که به طور مستقیم با دانه و روغن حاصل از آن در تماس است از استیل 316 ساخته شده است. این دستگاه از ظرفیت حداقل 3 کیلو در ساعت تا 40 کیلو در ساعت قابل ساخت است. در شکل زیر یک نمونه از دستگاه مذکور و روغن کنجد حاصل از کار آن مشاهده می شود.

                   
                                                                          
 • دستگاه بوجاری دانه های گیاهی مجهز به بستر شناور ساز 
  اساس كار دستگاه ­هاي بوجاري متداول به منظور جداسازي و نيز تميز كردن دانه محصول از مواد خارجي و گرد و غبار بر عبور آنها (مواد) از چند سري سرند و الك با مش ­هاي متفاوت و نيز دهش يا مكش جريان باد استوار است، چون از ابتدا مواد خارجي با دانه اصلي (به خصوص كلوخ و خاك) در حين عبور از روي الك ­ها با يكديگر مخلوط بوده و در تماس مستقيم هستند، همچنان در پايان كار آثار آنها به ويژه گرد و غبار در دانه بوجاري شده باقي مي­ ماند.  
در اين طرح هدف ساخت دستگاه بوجاري مجهز به بستر شناور ساز با استفاده از جريان باد به منظور جداسازي كلوخه ­ها، خاك، پوشال و ساير بقاياي گياهي از دانه و مغز محصول برداشت شده طي يك مرحله عبور از داخل دستگاه بوده است. با عنايت به كم شدن مراحل كار در اين دستگاه نسبت به ساير دستگاه ­هاي بوجاري متداول ضمن كاهش مصرف انرژي و زمان (در حجم برابر) در عمل بوجاري، از آنجا كه كار تميز شدن دانه­ ها با كيفيت و كميت بهتري انجام مي­گيرد لذا در مرحله شستشوي اين دانه ­ها نيز به آب بسيار كمتري احتياج خواهد بود و به همين دليل در مرحله خشك كردن دانه ­هاي شستشو شده نيز به زمان و انرژي كمتري نياز خواهد بود.

              
 • دستگاه جداساز (دكانتر) دوار عمودي براي جداسازی مواد شناور در سیال 
  در روش مکانیکی (پرس) استخراج روغن از دانه های گیاهی دو فاز حاصل می شود. فاز اول، مواد جامد كه به صورت جسم مدادی شکل (پلت) به عنوان کنجاله از پرس خارج می شود. فاز دوم، مایع بوده و مخلوطی از روغن و ذرات معلق در آن (لرد) است. برای استفاده از روغن موجود در فاز مایع باید ترکیبات این مخلوط از هم جدا شوند. این امر به دو طریق انجام می گيرد؛ 1- روش سنتی (ثقلي)، 2- روش صنعتی (استفاده از دستگاه پمپ دوار (دكانتر) افقي، دكانتر عمودي (سپراتور) و فیلتر پرس).
  مشکل فنی (محدوديت و معايب كاربرد) موجود در روش های فوق الذکر برای تصفیه روغنی که به روش مکانیکی (پرس) استحصال می شود در این است که:  - در دستگاه فیلتر پرس به دلیل کندی عمل تزریق مخلوط به داخل دستگاه و عبور آرام و تدریجی آن از لایه­ های فیلتر، موجب طولانی شدن زمان فیلتراسیون شده، ضمن اینکه هر از چندگاه باید فیلترها تعویض یا شستشو شوند كه با استفاده مجدد از فیلترها موجب عدم رعایت بهداشت در روغن خروجي می شود (محدوديت و معايب كاربرد فيلتر پرس).
  - در دستگاه دکانتر افقی (پمپ دوار افقي) موجود در صنعت، مواد پمپ شده به داخل دستگاه بايد به صورت خمير رقيق شده (تزريق مقدار قابل ملاحظه آب به همراه مواد) باشد تا بتواند به راحتي در محيط داخل دستگاه به حركت در آمده از يكديگر تفكيك شوند (محدوديت كاربرد) (اين دستگاه به خصوص در فرآوري روغن زيتون بكار ميرود).
 - در دستگاه دکانتر عمودی يا سپراتور، به دلیل ساختار (پوسته و صفحات چند طبقه داخل جام) و طراحی خاص خود، قادر به جداسازی مخلوط­ هایی است که مواد تشکیل دهنده­ی آن از وزن مخصوص (چگالی وزنی) نزدیک به هم تشکیل شده باشند (محدوديت كاربرد) مانند؛ شیر و خامه (چربی شیر)، آب و روغن، و ... . از آنجا که وزن مخصوص بين روغن موجود در مایع (مخلوط) حاصل از پرس مكانيكي (مانند دانه کنجد، بادام و ...) اختلاف زیادی با ذرات معلق (لرد) موجود در مخلوط دارد، از دستگاه سپراتور (سانتریفوژ عمودی) نمی توان استفاده کرد، همچنين به دليل غلظت زياد مخلوط و عدم امكان اضافه كردن آب به آن از دكانتر افقي فوق الاشاره نيز نمي ­توان استفاده كرد، اما از فیلتر پرس براي جداسازي روغن و لرد مي ­توان استفاده نمود ولي به دليل راندمان پايين (سرعت عملكرد پايين) و ضرورت تعويض فيلترها، دستگاه فيلتر پرس نيز داراي محدوديت­ هاي خاص خود است.     
معذالک برای تصفیه روغن کنجد و نيز روغن ­ها گياهي مشابه با هدف جایگزین شدن دستگاهی که فاقد معایب و محدوديت ­هاي ذکر شده باشد و بتواند در زمان کمتر با راندمان بیشتر عمل تصفیه (جداسازي روغن از لرد) دانه کنجد (و دانه­ های گیاهی مشابه) را انجام دهد، نسبت به طراحي و ارائه دستگاه جداساز (دکانتر) عمودي اقدام شده استاین دستگاه قادر است ذرات معلق موجود در مایع را جداسازی نماید.     
  

 

 
 • موزع مركب كارنده نيشكر با ريزش عرضي قلمه در بستر
  با نصب اين موزع بر روي كارنده نيشكر، دستگاه قادر خواهد بود با كاشت قلمه به صورت عرضي همزمان بين 2 تا 5 رديف كاشت را انجام دهد. با استفاده از اين موزع تعداد تردد دستگاه كارنده در مزرعه كمتر شده كه خود موجب كاهش تراكم خاك و نيز كم شدن هزينه هاي توليد مي شود.                         


   
 • دستگاه توليد بيوديزل
    اين دستگاه به منظور توليد بيوديزل از روغن هاي پس ماند مراكز تهيه ي غذا از جمله كارخانجات توليد چيپس و ساير فرآورده هاي سرخ كردني، رستوران ها، فست فودها و ... طراحي و ساخته شده است.
         
   
 • سامانه كشت الكتريكي
  اين سامانه به منظور بررسي اثر ميدان هاي الكترومغناطيس بر روي رشد كيفي و كمي گياهان، بذرها و نمونه هاي كشت بافت طراحي و ساخته شده است.


             


 
 •  دستگاه اطفاء حریق جنگلها و مراتع
  آتش‌سوزی یکی از مهم‌ترین عوامل مخرب جنگل‌ها و مراتع كشور است كه سالانه ده‌ها هکتار از جنگل‌ها و مراتع كشور را از بين برده و خسارتهاي جبران ناپذيري به فضاي سبز كشور وارد مي كند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سالانه بیش از یک هزار فقره آتش‌سوزی در سطح جنگل‌‌های کشور رخ می‌دهد. لذا، با توجه به لزوم محافظت و صيانت از جنگل‌ها و مراتع كشور، ضرورت دارد نسبت به ساخت و بكارگيري ابزار و تجهيزات و روشهاي نوين در حوزه اطفاء حريق در سطح جنگل ها و مراتع كشور اقدام عملي به عمل آورد. در اين اختراع، روش و دستگاه جديدي براي اطفاء حريق به روش زميني ارائه شده است، كه مي تواند ضمن برطرف نمودن بعضي از محدوديتهاي روشهاي متداول، به طور موثر براي كنترل و كاهش خسارتهاي وارده از آتش سوزيهاي احتمالي مورد استفاده قرار گيرد.
از آنجا كه انواع آتش، باعث بروز آتش سوزي هاي متفاوت مي شود، نياز است كه از روشها و مواد اطفاء حريق متفاوتی براي مهار آنها استفاده نمود. در حال حاضر از روشهاي هوايي از جمله پاشش آب مخلوط با مواد خاموش كننده توسط بالگرد يا هواپيما و روشهاي زميني، نظير پاشش آب مخلوط با مواد خاموش كننده توسط انواع ماشينهاي آب پاش (آتش نشاني) و پاشيدن خاك و شن بر روي آتش توسط بيل و وسايل ديگر براي اطفاء حريق در جنگل ها و مراتع استفاده مي شود. در عمل، هر يك از روشهاي مذكور داراي محدوديتها، مزايا و معايب مربوط به خود مي باشد. بكارگيري بالگرد و يا هواپيماهاي ويژه عمليات اطفاء حريق (با هزينه هاي بالا) و لزوم انجام پروازهاي مكرر براي حمل بخشي از آب مخلوط با مواد خاموش كننده در هر نوبت پرواز، از محدوديتهاي استفاده از روش هوايي براي اطفاء حريق در بسياري از كشورها از جمله ايران مي باشد. با استفاده از ماشينهاي آب پاش، آب به تنهايي و يا آب مخلوط با مواد خاموش كننده بر روي سطح آتش پاشيده شده و بدين طريق عمل اطفاء حريق انجام مي شود. لازم به ذكر است كه در بسياري از موارد، استفاده از آب به تنهايي نمي تواند روشي مطمئن براي اطفاء حريق باشد و لازم است كه حتما از آب مخلوط با مواد خاموش كننده براي اين منظور استفاده نمود. البته هزينه مواد خاموش كننده مي تواند باعث محدوديت در استفاده گسترده از اين مواد باشد. از ديگر محدويتهاي اين روش مي توان به محدويت حجم آب در ماشين آب پاش اشاره نمود، كه در بسياري از مواقع، انتقال آب از مناطق داراي منابع آب به محل اطفاء حريق را با استفاده از روشهاي رله آب اجتناب ناپذير مي نمايد. در اختراع و روش جدید ارائه شده، ابتدا با استفاده از خاك زمين محل حريق (جنگل يا مرتع) و مخلوط كردن آن با آب، دوغآب گل (گل روان) ساخته مي شود. در مرحله بعد، عمل اطفاء حريق جنگل يا مرتع از طريق پاشش دوغآب خاك يا گل روان بر روي سطح آتش انجام مي شود. با استفاده از دوغآب خاك يا گل روان، دو عامل اصلي ايجاد و ادامه حريق، اكسيژن و درجه حرارت بالا، از بين مي روند. آب موجود در دوغاب باعث كاهش درجه حرارت آتش مي شود. از سوي ديگر، در اثر تبخير آب موجود در دوغاب، سطح آتش توسط لايه اي از گل خشك (پخته شده) پوشيده مي شود، كه اين امر موجب نرسيدن اكسيژن مورد نياز براي ادامه سوختن مواد قابل اشتعال و در نتيجه خفه شدن آتش مي گردد. بنابراين، در مخلوط دوغآب خاك يا گل روان ساخته شده، آب موجود در دوغاب براي كاهش درجه حرارت آتش و خاك موجود در دوغاب براي ايجاد لايه گل خشك برروي سطح آتش پس از تبخير آب استفاده مي شود. از مزاياي اين روش مي توان به موارد زير اشاره نمود:
 1. به دليل استفاده از خاك، كه موجب افزايش حجم دوغاب در مقايسه با آب تنها مي شود، ميزان آب مورد نياز براي اطفاء حريق كاهش مي يابد.
 2. به دليل ايجاد لايه گل خشك برروي سطح آتش پس از تبخير آب، كه به عنوان يك لايه حائل ضخيم بين سطح آتش و هواي پيرامون عمل مي كند، از رسيدن اكسيژن مورد نياز براي ادامه سوختن مواد قابل اشتعال جلوگيري شده كه در نتيجه موجب خفه شدن آتش مي شود.
 3. به دليل پايداري لايه ضخيم حائل (گل خشك ايجاد شده برروي سطح آتش پس از تبخير آب) بين سطح آتش و هواي پيرامون، احتمال شروع مجدد آتش پس از اطفاء اوليه به طور چشمگيري كاهش مي يابد.
 4. استفاده از خاك زمين محل حريق (جنگل يا مرتع) و مخلوط كردن آن با آب، ضمن صرفه جويي در هزينه ها به دليل عدم بكارگيري مواد خاموش كننده گران قيمت، موجب بالا رفتن ضريب اطمينان در عمليات اطفاء حريق به دليل دسترسي آسان به خاك مورد نياز مي گردد.
با توجه به الزامات اجراي روش فوق الذكر، دستگاه جديدی براي اطفاء حريق در جنگلها و مراتع با استفاده از دوغآب خاك يا گل روان طراحي شد. این دستگاه با مشخصات زير براي اجراي روش اطفاء حريق آماده سفارش و ساخت است:
 1. اين دستگاه را مي توان به صورت خودران (با استفاده از موتور مستقل) و يا كششي (توسط تراكتور يا هر وسيله مناسب يدك كش ديگر) و با استفاده از چرخ يا شني در مناطق شيب دار و مسطح جنگلي و مراتع بكار گرفت. بنابراين، دستگاه، قابليت حركت در مناطق مختلف با شرايط فيزيكي متفاوت را خواهد داشت.
 2. با توجه به اهميت تأمين آب مورد نياز براي ساخت دوغاب، امكان ذخيره آب در بخشهاي مختلف دستگاه فراهم شده است.
دستگاه اطفاء حریق، دستگاه خاموش کننده آتش در جنگلها و مراتع   دستگاه فیلتراسیون (تصفیه) آب کارگاه های تولید ارده و صنایع غذایی در کارگاه های صنایع غذایی به ویژه کارگاه های تولید ارده و حلواشکری پس از علمیات پوست گیری دانه کنجد مقادیر قابل توجهی آب نمک، پوست کنجد، گل و لای و سایر مواد دور ریز باقی می ماند که به داخل فاضلاب رها می شود. این مواد دور ریز موجب آلودگی منابع آبی و حوضجه های آبی زیرزمینی می شود. لذا برای صاف کردن و جداسازی مواد زائد از آب، دستگاه قیلتر چند لایه به منظور صاف و جداکردن مواد جامد از مایع طراحی و ساخته شده است. این دستگاه با ظرفیتهای متفاوت قابل سفارش و ساخت است. در شکل زیر نمونه ای از دستگاه و آب تصفیه (فیلتر) شده و مواد جامد (زائد) جداسازی شده مشاهده می شود.

                                          
دستگاه فيلتراسيون (تصفيه پساب) در حال بارگيري       

    
                          
آب و مواد جامد جداسازي شده توسط دستگاه جداساز